Jak powiedzieć nastolatkowi i dziecku o rozwodzie?

Dziecko jak i nastolatek odbierają różnie wiadomość o rozwodzie – mogą być bardziej lub mniej zamknięte w sobie albo stać się bardziej agresywne. Równie dobrze może przez pewien czas opuścić  nauce, ponieważ zawalił mu się świat. Nie ma już dwójki rodziców, ale za to jednego.

Dziecko wyczuwa intuicyjnie, że coś jest nie tak – rodzice śpią osobno, nie przytulają się ani nie mówią do siebie wzajemnie „kocham cię” czy „jesteś dla mnie ważny/ważna”. Dziecko będzie się bało, że to przez niego się rozwodzą oraz są na niego źli.

Wiadomość którą chcemy przekazać powinna być przekazana w sposób spokojny bez zbędnych kłótni oraz obarczania drugiej strony winą, ponieważ będzie się czuło osamotnione oraz złe. Im dziecko starsze tym więcej rozumie, jednak nadal nastolatek to dziecko i także potrzebuje wparcia tak samo jak rodzice. Często byli małżonkowie nie biorą pod uwagę faktu, że ich dziecko niezależnie od wieku potrzebuje takiej samej ilości wsparcia, ponieważ niektóre obowiązujące go zasady nie będą go otaczać, a brak stabilności jest dla niego trudne, ponieważ stracił poczucie bezpieczeństwa.

Dziecko jest samo ze względu na to, że rodzice zwykle kłócą się pomiędzy sobą i nie widzą bólu dziecka. Często używają dziecka jako posłańca pomiędzy sobą czego nie powinno się robić, ponieważ nie chce zadawać  bólu. Nie powinno się wyzywać innych członków rodziny, czyli teściowej, teścia i znajomych byłego męża, ponieważ dziecko będzie zdezorientowane oraz może prowadzić do tego, ze zamknie się w sobie.

Przy nastolatkach może być zwiększona agresja czy bunt, ponieważ przeżywa szok, więc traci coś co dawało mu poczucie bezpieczeństwa oraz miłości. Warto zapewnić dziecko, że nadal będą się spotykać i wyjeżdżać na wyjazdy tak samo jak wcześniej. Byli małżonkowie powinni mówić razem, przez co nie będzie to robić nadziei, że to tylko kłótnia i będzie lepiej. Warto rozmawiać z dziećmi na temat ich uczuć, ponieważ czują się bardziej bezpiecznie oraz mogą bez problemu mówić czego się boją. Nie powinno się obwiniać nastolatka o rozwód, ponieważ może on uciekać z domu czy nawet podjąć próby samobójcze, co byli małżonkowie kwitują jako „akt atencji”, żeby zwrócić na siebie uwagę, a nie myślą że dziecko również może przeżywać.