Na czym polega praca księgowego?

Księgowy zwykle pracuje jako łącznik pomiędzy Urzędem Skarbowym, ZUS-em i innymi instytucjami na przykład bankami, które wymagają rozliczeń finansowych. Do obowiązków zwykle wiąże się z zbieraniem i analizowaniem faktur firmy wieloosobowych jak i firmy jednoosobowej.

Do bycia pełnoprawnym księgowym powinno posiadać certyfikat księgowego, który potwierdza nasze umiejętności. W celu zdobycia tego dokumentu należy spełnić kilka warunków:

- trzyletnia praktyka w księgowości i wykształcenie wyższe magisterskie w kierunku rachunkowość.

- trzyletnia praktyka w prowadzeniu księgowości oraz studia podyplomowe w zakresie rachunkowości

- dwa lata praktyki w księgowości, wykształcenie co najmniej średnie oraz zdany państwowy egzamin, który sprawdza wiedzę oraz umiejętności.

Księgowy może pracować we własnym biurze z współpracownikami jak i zatrudnić się w firmie i pracować w domu czy ich biurze. Dla niektórych księgowych lepsza jest druga opcja, przez co mogą zabrać część papierów do domu i pracować w odpowiedniej i optymalnej dla siebie porze. Jednak coraz częściej coraz więcej księgowych otwiera wspólne biuro i pracuje przez internet w domu – pracownik może w dowolnej dla siebie chwili pracować i układać samodzielnie plan zajęć. Usługi księgowe oferują zwykle większe firmy jak np. z Wrocławia co często łączy się z profesjonalizmem oraz szybkim czasem oczekiwania na dane zlecenie.